Spoločným úsilím k  zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe

Spoločným úsilím k  zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe

Projekt Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov LDI03017 sa chýli ku koncu. Preto sa 13. marca konala záverečná konferencia, kde sme sumarizovali výsledky, ktoré sa počas trvania projektu podarilo dosiahnuť. Medzi 46 účastníkmi boli zástupcovia štátnej správy, vedeckých inštitúcií, mimovládnych organizácií, súkromného sektora a zástupcovia nórskeho partnera projektu.
Agentúra práce BBSK spolu so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva predstavili koncept dočasných vyrovnávacích opatrení (DVO) a príklady ich praktickej aplikácie na Slovensku aj v zahraničí. Prezentujúcimi boli spoločnosti Tesco Stores SR, Adient Slovakia, s.r.o. (obaja prijímatelia DVO), dm drogerie markt (realizátor DVO), zástupcovia Prognostického ústavu SAV, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Nechýbala ani prezentácia nášho nórskeho partnera – organizácie MiA (MiA (Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet) o službách zamestnanosti v Nórsku.
Prínosom konferencie bola veľmi živá a plodná diskusia, odborné publikum ponúklo množstvo zaujímavých podnetov a inšpirácií v danej oblasti. Hovorilo sa aj o širšom využití DVO pri vzdelávaní a zamestnávaní osôb z marginalizovaných rómskych komunít.
V závere konferencie sa konal workshop o postupe pri nahlasovaní dočasných vyrovnávacích opatrení.
Všetkým prezentujúcim a účastníkom konferencie touto cestou ďakujeme a veríme, že konferencia bola pre nich profesionálne i ľudsky obohacujúca.
Podujatie bolo financované z projektu s názvom „Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov“ podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky (LDI03017).
Projekt realizujú Agentúra práce Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva a nórskym partnerom Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet.
Bližšie informácie o projekte sa môžete dočítať na webových stránkach projektových partnerov https://dvo.agenturapracebbsk.sk/ , https://www.snslp.sk/vysl…/projekty/prebiehajuce-projekty/ a https://www.mangfold.no/

V dňoch 11. a 12. marca zorganizovala Agentúra práce BBSK spolu so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva 2-dňové školenie pre mimovládne organizácie, ktorého hlavnou témou bola práca so zraniteľnými klientmi v oblasti zamestnávania a vzdelávania. Školenie bolo o to zaujímavejšie, že svoje skúsenosti nám odovzdávali samotné predstaviteľky nášho nórskeho partnera – spoločnosti MiA (Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet), konkrétne riaditeľka organizácie Eli K. Langset a Ayesha Khan, sociálna antropologička. Nórska organizácia MiA pôsobí v oblasti odborného vzdelávania a prípravy už viac ako 20 rokov.
Prednášky boli zamerané na tému inklúzie, prevencie diskriminácie, práv minorít, integrácie do spoločnosti, sociálneho uznania a akceptácie. Školiteľky nám ozrejmili systém služieb zamestnanosti v Nórsku, proces vzdelávania dospelých (finančné a digitálne zručnosti, jazykové kurzy), dozvedeli sme sa o ich postupoch pri príprave klientov na zamestnanie, a tiež ako efektívne spolupracovať so zamestnávateľmi.
Aj napriek tomu, že nórska organizácia sa zameriava na prácu s imigrantmi, mnoho skúseností a poznatkov sa dá pretaviť aj do našej práce. Školenie bolo veľmi inšpiratívne a podnetné, a taktiež zábavné – obohatené o interaktívne aktivity, pri ktorých sme sa bližšie spoznali, precvičili svoje sociálne zručnosti a zdieľali rôzne pohľady na danú problematiku.
Školenia sa zúčastnili zástupcovia zo 7 mimovládnych organizácií a terénni sociálni pracovníci.
Podujatie bolo financované z projektu s názvom „Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov“ podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Svoje skúsenosti ohľadne práce s marginalizovanou rómskou komunitou sme spoločne s našimi spolupracujúcimi subjektmi zdieľali na komunitnom stretnutí, ktoré 29. februára zorganizovala Agentúra práce BBSK.
V priateľskej atmosfére sme so zástupcami samospráv, komunitných centier, terénnej sociálnej služby, mimovládnych organizácií a taktiež so samotnými zástupcami rómskej komunity diskutovali o možnostiach zlepšenia života Rómov a Rómiek, o zamestnanosti a implementácii dočasných vyrovnávacích opatrení, o úspechoch, ale aj neúspechoch, ktoré prirodzene táto práca prináša. V závere stretnutia sme sa navzájom obohatili o nápady a návrhy skvalitňovania práce s klientmi.
Podujatie bolo financované z projektu s názvom „Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov“ podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Dovoľujeme si Vás pozvať na záverečnú konferenciu projektu s názvom Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov LDI03017, ktorá sa uskutoční dňa 13. marca 2024 (streda) v čase od 9.00 do 15.00 hod. v priestoroch Hotela Saffron, Radlinského 27, Bratislava.

Na konferencii predstavíme koncept dočasných vyrovnávacích opatrení (DVO) a niekoľko príkladov praktickej aplikácie na Slovensku aj v zahraničí, budeme tiež diskutovať o širšom využití DVO pri vzdelávaní a zamestnávaní osôb z marginalizovaných rómskych komunít a naučíme vás ako formálne pripraviť a nahlásiť DVO.

Počet účastníkov a účastníčok konferencie je limitovaný, registrujte sa, prosím, vyplnením nasledovného formulára TU.

Podujatie je financované z projektu s názvom „Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov“ podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky (LDI03017). Cieľom projektu je zvýšenie informovanosti a lepšie využitie DVO pri zamestnávaní Rómov a Rómiek, predovšetkým z marginalizovaných komunít.

Projekt realizujú Agentúra práce Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva a nórskym partnerom Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet. Bližšie informácie o projekte sa môžete dočítať na webových stránkach projektových partnerov https://dvo.agenturapracebbsk.sk/,  https://www.snslp.sk/vysledky/projekty/prebiehajuce-projekty/ a Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet.

Pozývame Vás na 2-dňové školenie pre MVO, ktoré sa zameriava na prácu so zraniteľnými klientmi v oblasti zamestnávania a vzdelávania. Bude ho viesť naša partnerská nórska organizácia MIA (Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet). Školenie sa uskutoční v dňoch 11.3.-12.3.2024 v Hoteli Saffron na Radlinského 27 v Bratislave v rámci projektu Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov LDI03017. Školenie bude prebiehať v anglickom jazyku, tlmočenie je zabezpečené.

Viac informácií nájdete v priloženej pozvánke a vzhľadom na obmedzený počet účastníkov Vás prosíme o registráciu na priloženom linku TU.

 

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

Sobota 9. decembra sa niesla v duchu pomoci ľuďom. Popoludnie sme začali aktivitami zameranými na rozvoj zručností, ktoré sú nápomocné pri výbere vhodného zamestnania a príprave do pracovného procesu. Zúčastnení si na základe svojich znalostí a vlastností zostavili životopis a prostredníctvom pripravených dotazníkov odhalili svoje silné a slabé stránky. A keďže víkendy trávi rodina spoločne, pripravili sme rôzne zábavné a poučné hry aj pre detičky, ktoré sprevádzali svojich rodičov.
Popoludnie zavŕšil úžasný benefičný koncert v podaní žiakov a pedagógov Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a špeciálnych hostí – opernej sólistky Gabrielly Papp a klaviristu Zsolta Botoša, ktorí sa postarali o nádherný umelecký zážitok. Celý výťažok zo vstupného poputuje na pomoc matkám samoživiteľkám.
Naše poďakovanie patrí partnerom podujatia: OZ Úspešný život, IN Network Slovakia, TESCO a všetkým darcom, ktorí prispeli k ušľachtilému cieľu.
Podujatie bolo financované z projektu s názvom Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Dočasné vyrovnávacie opatrenia (agenturapracebbsk.sk)

Srdečne Vás pozývame 9. decembra na Adventný benefičný koncert, ktorého výťažok poputuje na pomoc matkám samoživiteľkám. Pred konaním koncertu sa na Vás od 14.00 hod. tešíme v Spoločenskom centre 3Pé, kde si zábavnou formou a v príjemnej atmosfére môžete zdokonaliť svoje pracovné zručnosti.

Na konci septembra 2023 sme zorganizovali pracovné podujatia na tému Realizácia dočasných vyrovnávacích opatrení zamestnávateľmi a manažment diverzity na pracovisku v Prešove (28.9.2023) a v Poprade (29.9.2023).

Pracovných podujatí sa zúčastnili zástupcovia a zástupkyne rôznych aktérov v oblasti zamestnávania, vrátane úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, občianskej spoločnosti, samosprávnych orgánov a miestnych zamestnávateľov, vrátane sociálnych podnikov.

Diskutovali sme o podstate inštitútu dočasných vyrovnávacích opatrení a úlohe Strediska pri ich nastavovaní a vyhodnocovaní. Venovali sme sa aj výzvam, ktorým čelia zamestnávatelia pri zamestnávaní Rómov a Rómok a spôsoboch podpory diverzity na pracoviskách. Účastníkom a účastníčkam sme prezentovali príklady dobrej praxe, ako aj inšpirácie z našej študijnej cesty v Nórsku. Napokon sme predstavili služby Agentúry práce Banskobystrického samosprávneho kraja v oblasti pracovného poradenstva a podpory zamestnávania Rómov a Rómok a aktivity jej spoluzriaďovateľskej organizácie Človek v ohrození v oblasti zamestnanosti v regiónoch Prešovského samosprávneho kraja.

Na pracovných raňajkách v Prešove prezentovala skúsenosti s prijímaním a nahlasovaním DVO, ako aj aktivitami zameranými na podporu zamestnávania vylúčených skupín, firma TESCO Stores SR. Súčasťou pracovného brunchu v Poprade bola prehliadka tréningového centra firmy Whirlpool Slovakia, ktorá dlhodobo zamestnáva Rómov a Rómky z marginalizovaných komunít, ako aj prezentácia aktivít a výsledkov firmy v oblasti diverzity a inklúzie. Komunikačným partnerom pracovných raňajok v Prešove bola Americká obchodná komora a pracovný brunch v Poprade spoluorganizovala aj Charta diverzity Slovensko.

Pracovné podujatia boli realizované v rámci projektu s názvom „Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov“ podporeného v rámci Nórskych grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je zvýšenie informovanosti a lepšie využitie dočasných vyrovnávacích opatrení pri zamestnávaní Rómov a Rómok, predovšetkým z marginalizovaných rómskych komunít. Bližšie informácie o projekte sa môžete dočítať na webových stránkach projektových partnerov Agentúra práce BBSK a na podstránke Prebiehajúce projekty.

V rámci projektu Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov LDI03017 sme 21. a 22. septembra absolvovali 3. cyklus školenia pre komunitné centrá a mimovládne organizácie.
Témy oboch dní boli veľmi zaujímavé, ale hlavne prospešné pri práci s klientmi. Naše školiteľky boli odborníčky priamo z praxe, a to z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci. Venovali sa štátnym sociálnym dávkam, hmotnej núdzi, inflačnej dotácii, evidencii a právam a povinnostiam uchádzačov o zamestnanie. Zvlášť osožné boli konkrétne príklady vypĺňania jednotlivých tlačív, keďže veľa klientov sa na nás obracia práve s pomocou pri administratívnych úkonoch.
Touto cestou sa im chceme srdečne poďakovať za hodnotné a vyčerpávajúce informácie, ktoré nám zaiste pomôžu pri vykonávaní našich profesií.
Podujatie bolo financované z projektu s názvom Dočasné vyrovnávacie opatrenia na zvýšenie zamestnanosti a vzdelávania Rómov. Podporené Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Scroll to Top